Odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu (ZPF), souhlas orgánu ochrany ZPF

03 Pojmenování (název) životní situace:

Odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu (ZPF), souhlas orgánu ochrany ZPF

04 Základní informace k životní situaci:

Zemědělský půdní fond tvoří pozemky zemědělsky obhospodařované a půda, která byla a má být nadále zemědělsky obhospodařovaná, ale dočasně obdělávaná není.
K odnětí půdy ze ZPF pro nezemědělské účely (např. výstavbu) je třeba souhlasu orgánu ochrany ZPF. Souhlas je nezbytný k vydání rozhodnutí podle zvláštních předpisů (např. stavební zákon) s výjimkou případů uvedených v § 9 odst. 2 zákona ČNR č. 334/1992 Sb.
Souhlas není třeba k odnětí zemědělské půdy pro stavbu včetně souvisejících zastavěných ploch o výměře do 25 m2 umisťovaných v zastavěném území a pro další případy vyjmenované v § 9 odst. 2 zákona ČNR č. 334/1992 Sb.
Do ZPF náleží např. orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady, trvalé travní porosty a další plochy uvedené v § 1 citovaného zákona (i půda dočasně neobdělávaná).

05 Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.):

Písemnou žádost o souhlas k odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu podává žadatel, v jehož zájmu má k tomuto odnětí dojít, nebo zplnomocněný zástupce žadatele.

06 Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace:

Splnění všech požadovaných náležitostí.

07 Jakým způsobem zahájit řešení životní situace:

Podáním písemné žádosti na podatelně Úřadu městské části Praha 16 nebo jejím zasláním poštou, případně podáním žádosti opatřené zaručeným elektronickým podpisem na elektronickou podatelnu elpodatelna@praha16.eu (základní informace o elektronickém podání viz elektronická podatelna).
Dále lze žádost podat prostřednictvím datové schránky (max. velikost datové zprávy 10 MB a použitý formát pdf, PDF/A, html/htm, txt, rtf, doc, xls, ppt, jpg/jpeg/jfif, png, tiff nebo gif).

08 Na které instituci životní situaci řešit:

Orgánem ochrany zemědělského půdního fondu je na území hlavního města Prahy úřad městské části, v jehož správním obvodu leží zemědělský půdní fond, který má být daným návrhem dotčen.
Pro správní obvod Praha 16, resp. pro katastrální území Lahovice, Lipence, Lochkov, Malá Chuchle, Radotín, Velká Chuchle, Zbraslav je tímto orgánem Oddělení životního prostředí Úřadu městské části Praha 16.

10 Jaké doklady je nutné mít s sebou:

Žádost obsahující náležitosti podle § 9 odst. 6, zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu. V žádosti uvede žadatel účel zamýšleného odnětí a k žádosti připojí:
  • účel a zdůvodnění zamýšleného odnětí
  • vyhodnocení předpokládaných důsledků navrhovaného řešení na zemědělský půdní fond
  • druh odnětí (trvale, dočasně, u dočasného odnětí doba trvání)
  • výměra pozemků nebo jejich částí určených k odnětí

a k žádosti dále předloží:

  • údaje z katastru nemovitostí o pozemcích, které jsou navrhovány k odnětí ze zemědělského půdního fondu, a dále výměry parcel nebo jejich částí a zákres navrhovaného odnětí v kopii katastrální mapy doplněné orientačním zákresem parcel z dřívější pozemkové evidence
  • výpis z katastru nemovitostí s vyznačením vlastnických vztahů, popřípadě uživatelských vztahů k dotčeným pozemkům
  • vyjádření vlastníků dotčených pozemků, popřípadě jejich nájemců k navrhovanému odnětí
  • výpočet odvodu za odnětí s výjimkou případů uvedených v § 11 odst. 3, 5 a 6 zákona ČNR č. 334/1992 Sb. (odnětí, při kterém se odvody nepředepisují)
  • plán rekultivace, má-li být půda po ukončení účelu odnětí vrácena do zemědělského půdního fondu nebo rekultivována zalesněním (osázena dřevinami nebo keři) či zřízením vodní plochy (u dočasného odnětí)
  • předběžnou bilanci skrývky kulturních vrstev půdy a návrh způsobu jejich hospodárného využití
  • není-li žadatelem vlastník pozemku, vyjádření všech vlastníků pozemku (popřípadě nájemců).

Orgán ochrany zemědělského půdního fondu může v nezbytných případech požadovat předložení dalších dokladů potřebných k posouzení žádosti.

11 Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici:

Žádost o souhlas k vynětí zemědělské půdy ze ZPF
Formulář v tištěné podobě je k dispozici na Oddělení životního prostředí Úřadu městské části Praha 16.

12 Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit:

Správní poplatek není stanoven.
Pokud byl vydán souhlas s odnětím půdy ze zemědělského půdního fondu, ve kterém byly stanoveny podmínky zaplatit odvod za trvale nebo dočasně odnímanou půdu, má žadatel povinnost tento odvod zaplatit na základě vydaného rozhodnutí o odvodu.
Výpočet odvodů za odnětí pro konkrétní pozemky podle přílohy č. 1 zákona ČNR č. 334/1992 Sb. předkládá žadatel spolu se žádostí o odnětí, odvod je orientačně stanoven v souhlase a po zahájení realizace záměru bude stanoven samostatným rozhodnutím včetně formy úhrady a splatnosti.
Odvody za trvalé odnětí půdy se platí jednorázově a jsou splatné do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o odvodu. Odvody za dočasné odnětí půdy se platí každoročně, jsou splatné nejpozději do konce každého kalendářního roku, v němž odnětí trvá. 

13 Jaké jsou lhůty pro vyřízení:

Po předložení veškerých požadovaných dokladů bez zbytečného odkladu, obvykle do 30 dnů, ve složitých případech do 60 dnů, v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád.

Žádost s podklady a stanoviskem orgánu ochrany ZPF bude postoupena k vyřízení:

  • pokud je dotčena zemědělská půda nad 1 ha Magistrátu hlavního města Prahy – Odboru ochrany prostředí
  • pokud je dotčena zemědělská půda nad 10 ha Ministerstvo životního prostředí - Odbor obecné ochrany přírody a krajiny - Oddělení ochrany půdy.

14 Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace:

Všichni vlastníci a nájemci dotčených pozemků.

15 Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány:

V případě potřeby si může orgán ochrany ZPF vyžádat další podklady.

16 Elektronická služba, kterou lze využít:

Nelze využít žádné elektronické služby.

28 Popis byl naposledy aktualizován:

29.10.2019

29 Datum konce platnosti popisu:

Konec platnosti popisu není stanoven.