Centrum Koruna. Náměstí Osvoboditelů/CHKO Český kras
Současný areál „Koruny“ je kulturně-komunitním centrem, které vzniklo teprve v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí celého areálu, jenž má dlouhou historii.
Původní číslo popisné 5 bylo Jarošovským gruntem vlastněným rychtářem a doklady o jeho historii sahají až do 16. století.
V roce 1826 koupil grunt František Drchota a další vlastnictví bylo po dlouhá desetiletí v rukou tohoto rodu a ku prospěchu obce: sídlo zde měli například radotínští dobrovolní hasiči či sokolové. Václav Drchota, radotínský rychtář zmíněný již na
zastávce č. 2, nechal v roce 1876 postavit dům U České koruny, dnešní číslo popisné 44. Tento nový objekt „Koruny“ slouží od 1. ledna 1969 dodnes jako kulturní středisko.
Nové Kulturně-komunitní centrum Koruna vzniklo rozsáhlou přestavbou celého areálu. Prvním krokem byla výstavba nové zbrojnice pro dobrovolné hasiče jako náhrada za budovu v havarijním stavu. Celý prostor byl následně revitalizován souhrnnou investicí 128 milionů korun obsahující čtyři objekty se zcela odlišným využitím: Kulturně-komunitní centrum, sociální projekt Dům na půli cesty, služebnu Policie ČR a Základní uměleckou školu Klementa Slavického. Soubor staveb dokončený v srpnu 2021 se podařilo realizovat díky dotacím z fondů EU, rozpočtu Hlavního města Prahy a vlastních zdrojů Městské části Praha 16.
Omšelý dům "U Koruny" v roce 1970
Foto: Archiv Letopisecké komise Radotín
Slavnostní otevření nového víceúčelového komplexu v září 2021
Náměstí Osvoboditelů, dříve radotínská náves, prošlo během své existence mnohými změnami. Od dávných dob vedla současným náměstím jediná obchodní cesta mezi Prahou a Německem. Proto byla na návsi i krčma.
Návsí protéká potok, který mnohokrát ohrozil přilehlá obydlí rozvodněním. Teprve regulace provedená v letech 1908-1909 nebezpečí odstranila.
Několik století procházel přes radotínskou náves i náhon na dva mlýny. Prostřední a Dolejší. Protékalo jím mnohem více vody než původním korytem, proto potok místní nazývali Jalovým.
Radotínská náves byla ohraničena grunty a chalupami. Číslování domů bylo zavedeno za Marie Terezie v roce 1770. Před tímto datem se grunty, chalupy i mlýny jmenovaly po někdejším majiteli, i když už usedlost změnila několikrát svého držitele. Radotínská náves byla ve 20. století po rekultivaci nazvaná náměstí. Nejdříve v letech 1928-1952 se jmenovalo Masarykovo podle prvního československého prezidenta. Poté bylo nazváno náměstí Čs. armády (1952-1977). Po připojení k hlavnímu městu bylo přejmenováno na náměstí Osvoboditelů.
Mapa. Do roku 1840 měl Radotín 36 domů. Do roku 1770 to bylo pouze 27 čísel popisných.
Foto: Archiv Letopisecké komise Radotín
Pomník padlých
Uprostřed parku u silnice stojí pomník obětem válek. Památník padlých i zemřelých vojínů ve světové válce byl slavnostně odhalen 2. října 1921 za účasti obecního zastupitelstva, místních spolků a korporací i širší veřejnosti. Na desce jsou vytesaná jména těch zdejších občanů-vojínů, kteří padli anebo zemřeli daleko od domova na bojištích světové války v letech 1914-1918.
Stará náves u potoka s čerstvě vysázenými jírovci (dnešní světelná křižovatka)Foto: Archiv Letopisecké komise Radotín
Odhalení pomníku obětem války v roce 1921Foto: Archiv Letopisecké komise Radotín
Po druhé světové válce byl rozšířen o pamětní desku jejím obětem, na památku zákeřně usmrceným a také hrdinům padlých v květnových bojích o Radotín. Celkovou rekonstrukcí prošel v roce 2016.
CHKO Český kras
Tabule je majetkem
Správy CHKO Český kras