VÍTE, CO SE HODÍ PŘICHYSTAT V JEDNOTLIVÉ SVÁTEČNÍ VELIKONOČNÍ DNY A PROČ?

Zelený čtvrtek připomíná poslední večeři Páně a Jidášovu zradu. Ale stejně tak fakt, že už začalo jaro, že raší květy i listy, příroda se začíná zelenat a že po únavné zimě je třeba tělu dodávat vitaminy. A tak se hodí jíst zelenou stravu − špenát, bylinky, zelí, hrachovou polévku apod.

Ve čtvrtek je také ten správný den na teplé jidášky s medem, třeba už ke snídani. Úhledně či všelijak smotané pečivo prý vzniklo jako připomínka provazu, na němž se podle legendy Jidáš oběsil, aby na onom světě poprosil Ježíše o odpuštění.

 

Na Velký pátek byl Ježíš ukřižován. Ke dni smutku se hodí bramborová nebo i chlebová polévka i lehčí bezmasé jídlo. Klidně sladké ovocné knedlíky nebo ryba, fazolový salát, chléb se sýrem. Ostatně blíží se to pravé velikonoční hodování, a tak nezaškodí, když si žaludek předem trochu odpočine.

 

Končí půst, je čas na maso a nádivky

Během Bílé soboty věřící rozjímají a těší se, že po velkém smutku se blíží Velikonoční noc a s ní Kristovo vzkříšení. Bílou sobotou končí postní období. Je čas pojíst maso, kdysi to byla například polévka z kůzlečího mozečku nebo rizoto z vnitřností poraženého mláděte. Hodí se hovězí polévka i vařené maso a už také velikonoční nádivky s kopřivami. Pekly se mazance, aby byly na neděli a pondělí. A beránky, symboly čistoty a obětování.

Velikonoční neděli je vyhrazena sváteční hostina, Boží hod velikonoční. Sluší se slavit ho v rodinném kruhu, pochutnat si s nejbližšími na pečeni, nejlépe z jehněčího či skopového. Oblíbená bývala také holoubata. Světila se vajíčka.

Velikonoční pondělí je již dnem veselých lidových oslav a bohatého hodování, svátkem jara, znovu se probouzející přírody, naděje na dobrý hospodářský rok, dobrou úrodu, zdravý a šťastný život. Znalci tradic doporučují bílou zeleninovou polévku a třeba i vepřo knedlo zelo. Na stolech se stejně tak mohou objevit všechna velikonoční jídla, zelená jarní i vydatná masová. Prostě hody.

 

Několik receptíků

 

ČOKOLÁDOVÉ MUFFINY

K pomlázce neodmyslitelně patří také čokoládová vajíčka a cukrovinky. Co se zbylou čokoládou?

Suroviny:

120 g čokolády, 150 ml mléka, 50 g cukru krystal, 2 vejce, 1 hrnek polohrubé mouky, 1 lžíce kypřícího prášku

Postup:

Ve vodní lázni rozehřejte čokoládu s mlékem. Postupně vmíchejte cukr, vejce a nakonec mouku s kypřícím práškem. Naplňte formičky na muffiny ze 2/3 a vložte je do trouby předehřáté na 180oC asi na 20 minut. Poté zkontrolujte špejlí, zda je těsto uvnitř dostatečně upečené.

BERÁNEK

Suroviny:
250 g polohrubé mouky, 150 g cukru, 130 g tuku (máslo, Hera), 3 vejce, asi 1/8 litru mléka, citrónová kůra, vanilka, tuk na vymazání formy

Postup:

Tuk dobře rozetřeme, postupně přidáváme cukr, pak žloutky a třeme do pěny. Střídavé po lžících přidáváme mléko a mouku. Nakonec lehce vmícháme ušlehaný sníh. Formu dobře vymažeme a vysypeme moukou, naplníme těstem a zvolna pečeme.

 

KAKAOVO-KOKOSOVÝ BERÁNEK

Suroviny:

250 g hrubé mouky, 120 g cukru, 100 g tuku, 3 vejce, 2 dl mléka, 2 lžíce kakaa, 1 lžíce strouhaného kokosu, 1 lžička kypřícího prášku, tuk na vymazání a kokos na vysypání formy

Postup:

Změklý tuk vyšleháme s cukrem a žloutky do pěny a postupně přidáme mouku s kypřícím práškem, kakao, mléko a kokos. Na závěr lehce vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Formu pečlivě vymažeme a vysypeme kokosem, těsto do ní nalijeme a pečeme zvolna ve vyhřáté troubě asi 40 až 50 minut.

Před podáváním beránka pocukrujte.

 

BANÁNOVÝ BERÁNEK

Suroviny:

250 g polohrubé mouky, 15 dkg cukru, 250 g tuku, 250 g rozmixovaných banánů, 4 vejce, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr

Postup:

V míse utřeme tuk s cukrem do pěny a postupně vmícháme žloutky. Přidáme rozmixované banány a mouku s práškem do pečiva. Nakonec vmícháme tuhý sníh z bílků, lehce promícháme a vlijeme do vymazané a vysypané formy. Pečeme ve středně vyhřáté troubě (180°C pečeme asi 50 minut).

Beránka můžete polít čokoládovou polevou.

 

VELIKONOČNÍ KOKOSOVÝ BERÁNEK

asi 15 kousků

Těsto:

200 g Hery, 250 g polohrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 250 g měkkého tvarohu, 3 vejce, 100 ml mléka, 1/2 balíčku kypřícího prášku, 1 balíček vanilkového cukru, tuk a hrubá mouka na formu

Dohotovení:

50 g moučkového cukru, 50 g Hery, 100 g strouhaného kokosu na obalení, rozinky

Postup:

Heru nakrájíme na malé kousky a necháme při pokojové teplotě změknout. Pak ji utřeme s cukrem, vanilkovým cukrem a vejci do pěny. Tvaroh rozředíme mlékem, přidané k pěně a nakonec vmícháme prosetou mouku s kypřícím práškem.

Formu na beránka vymažeme tukem, vysypeme hrubou moukou a naplníme těstem. Pečené ve vyhřáté troubě při 160 ⁰C asi 40 minut. Po upečení necháme beránka ve formě mírně vychladnout i pak ho vyklopíme.

Po úplném vychladnutí celého beránka potřeme herou s cukrem a obalíme v kokosu. Oči uděláme z rozinek.

 

MAZANEC

Suroviny:

500 g polohrubé mouky, 180 g cukru, 100g másla nebo tuku, 2 žloutky, 50g soli, citrónová kůra, 3/16 litru mléka, 1 lžička prášku do pečiva, 30 g droždí, 50 g rozinek, 30 g mandlí, 1 vejce na potření

Postup:

Droždí rozmícháme se lžící cukru, přidáme trochu mléka a mouky a necháme vzejít kvásek. Do mísy dáme prosetou mouku, cukr, sůl, prášek do pečiva, citrónovou kůru, rozehřáté vlahé máslo a rozmíchané žloutky, přidáme kvásek a vlahým mlékem zaděláme těsto. Těsto důkladně zpracujeme vařečkou nebo hnětači. Potom přidáme rozinky a část spařených oloupaných a nakrájených mandlí. Dáme do tepla kynout. Po půlhodině znovu zpracujeme a postup opakujeme 3x. Po posledním vykynutí utvoříme bochánek a dáme jej na plech vyložený pečícím papírem. Potřeme rozšlehaným vejcem. Necháme ještě půl hodiny kynout, přitom mazanec několikrát potíráme rozšlehaným vejcem. Při posledním potírání jej nastřihneme uprostřed do kříže a posypeme zbytkem mandlí. Po deseti minutách vložíme mazanec do předem vyhřáté trouby. Pečeme asi 40 minut.

 

JIDÁŠE

Suroviny:

500 g polohrubé mouky, 100 g másla, 1/4 litru mléka, 30 g droždí, 80 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 3 vejce nebo jen žloutky, strouhaná citrónová kůra, trocha soli, 50 g sekaných loupaných mandlí na posypání, 1 bílek na potření těsta

Postup:

Droždí promícháme se lžící cukru, přidáme trochu mléka a mouky. Kvásek necháme vzejít na teplém místě. Do mísy dáme ostatní přísady, přidáme vzešlý kvásek a vypracujeme pružné těsto. Posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo kynout, až těsto zdvojnásobí svůj objem. Vykynuté těsto rozválíme na vále posypaném moukou a skleničkou vypichujeme kolečka. Přendáme na plech, ještě chvíli necháme kynout. Rádýlkem uděláme rýhy, potřeme rozšlehaným bílkem s troškou mléka a posypeme mandlemi. V předehřáté troubě upečeme dorůžova. Jidáše se tradičně podávají čerstvé a s medem.

Můžeme také: Z těsta po vykynutí vyválíme šišku, nakrájíme ji na stejně velké kousky, z každého vyválíme dlouhý tenký váleček a ten stočíme do spirály. Jidáše dáme na vymaštěný plech, necháme ještě chvíli kynout, pak je potřeme žloutkem a pečeme v dobře vyhřáté troubě asi 40 minut.

 

VELIKONOČNÍ OŘECHOVÝ KOLÁČ

asi 12 kousků

Suroviny:

3 vejce, pár vlašských ořechů, 120 g cukru krupice, 50 g hladké mouky, 25 g hrubé mouky, 60 g jemně nasekaných ořechů, 3 lžíce oleje, 120 g ananasu

Na dozdobení:

240 g měkkého tvarohu, 210 g moučkového cukru, 125 g másla, 60 g vlašských ořechů, marcipánová vajíčka, tuk a hrubá mouka na formu

Postup:

Žloutky vyšleháme s cukrem do pěny. Tuhý sníh z bílků vpravíme do žloutkové směsi.
Z mouky promíchané s ořechy a oleje vypracujeme těsto.

Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech, poklademe nadrobno pokrájeným ananasem a v troubě při 180 °C pečeme asi 45 minut.

Tvaroh rozmícháme s cukrem a změklým máslem. Vychladlý koláč rozdělíme na řezy. Kousky dozdobíme krémem, ořechy a marcipánovými vajíčky.

 

VELIKONOČNÍ KOLEČKA

Těsto:

30 dkg polohrubé mouky, 12 dkg másla, 1 kávová lžička soli, 1/2 kávové lžičky prášku do pečiva, 2 dcl mléka

Náplň:

0,25 kg sýru Niva nebo Eidam, 12,5 dkg másla, trochu červené papriky na obarvení

Postup:

Z uvedených surovin vypracujeme těsto a dáme ho na hodinu vychladit. Mezitím si vyrobíme náplň. Do vyšlehaného másla přimícháme nastrouhaný sýr a papriku. Z těsta vyválíme dva obdélníky, potřeme náplní, smotáme napevno na roládu a necháme vychladit, nakrájíme na půl centimetru tlustá kolečka, dáme na vymaštěný plech, potřeme žloutkem, případně dozdobíme vlašským ořechem a upečeme.

Hodí se jako rychlé pohoštění pro koledníky nebo pro návštěvy.

 

VELIKONOČNÍ PLETENEC S MANDLEMI

asi 12 kousků

Suroviny:

40 g droždí, 500 g hladké mouky, 130 g cukru, 150 ml mléka, 2 vejce, špetka soli, 110 g másla, 100 g nasekaných loupaných mandlí, 1 vejce na potření, sekané mandle a moučkový cukr na dozdobení, tuk a hrubá mouka na formu

Postup:

Z droždí, trochy mouky, cukru a mléka připravíme kvásek, který necháme vzejít.
Zbylou mouku, cukr s vejci, sůl, rozpuštěné máslo a vzešlý kvásek promícháme. Přidáme zbylé mléko, mandle a vypracujeme vláčné těsto. Těsto rozdělíme na tři části. Z každé upleteme cop, který vložíme do formy na biskupský chlebíček a necháme vykynout. Cop potřeme vajíčkem, posypeme mandlemi a při 160 °C upečeme dozlatova.

 

VELIKONOČNÍ PŘEKVAPENÍ "KÁPKÉJK"

asi 8 porcí

Suroviny:

2 a ¼ hrníčku hladké mouky, 2 a ½ kávové lžičky prášku do pečiva, 1 kávová lžička soli, 2/3 hrníčku měkkého másla, 1 hrníček hnědého cukru, ¾ hrníčku krystalového cukru, 2 vejce, 1 kávová lžička vanilkového aroma nebo vanilkový cukr, 1 a ¼ hrníčku mléka, 24 malých velikonočních čokoládových vajíček, formičky na muffiny (pokud jsou papírové, vyplatí se používat je dvojmo),

Postup:

Troubu předehřejeme na 175 stupňů. Prosejeme mouku, prášek do pečiva a sůl a odložíme stranou.

Ve druhé míse připravíme jemný krém rozmícháním másla, hnědého a krystalového cukru. Přidáme vajíčka, postupně jedno po druhém, vanilku a suroviny důkladně propracujeme.

Mouku a mléko přidáváme do krému zvlášť, ale nesmíme ho míchat příliš dlouho.

Formičky na muffiny naplníme do jedné třetiny, do každé vhodíme jedno čokoládové vajíčko. Nakonec vajíčka zalijeme těstem, téměř po okraj formičky.

Pečeme 18 až 20 minut, dokud nebudou muffiny zlatohnědé.

 

VELIKONOČNÍ LÍVANCE

asi 8 porcí

Suroviny:

15 dkg mouky, 1 sáček prášku do pečiva, 1 vajíčko, 2 dl jogurtu, 5 dkg cukru (ten může být i hnědý)

Postup:

Mouku smícháme s práškem do pečiva, do toho rozklepneme jedno vajíčko, přimícháme jogurt a cukr, načež vše důkladně promícháme a prohněteme. Potom lžící nabíráme porce těsta a vhazujeme je do rozpáleného oleje, aby se usmažily. Před podáváním lívance posypeme práškovým cukrem.

 

KYNUTÉ PLETENCE - MIMINKA

Suroviny:

500 g polohrubé mouky, 10 dkg moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 2 špetky soli, muškátový oříšek, citronová kůra z ½ citronu, 3 lžíce rumu, 125 g másla, 1 kostka droždí, 2 dcl mléka, 2 žloutky, 1 vejce, 6 vařených vajec

Zdobení:

150 g rozehřáté čokolády a cukrová poleva

Postup:

Do vlažného mléka nadrobíme droždí, přidáme 2 lžíce směsi, zamícháme a necháme vyběhnout kvásek. V míse smícháme mouku, cukr, vanilkový cukr, sůl, muškát a citronovou kůru. Přidáme vejce, žloutky a rum, kvásek a propracujeme. Na závěr přidáme máslo. Zaděláme těsto a necháme kynout 1 hodinu.

Po vykynutí tvoříme pletence, dáme na plech s pečícím papírem a necháme ještě 15 minut kynout. Potřeme rozšlehaným vejcem a dáme péct do předehřáté trouby na 200°C na 20 minut. Vychladlé zdobíme rozehřátou čokoládou a bílkovou polevou.

 

VELIKONOČNÍ SLANÝ KOLÁČ

Těsto:

30 dkg hladké mouky, 150 g másla, 1 dcl vody, lžička soli

Náplň:

2 jarní cibulky, 100 g uzeného masa, 100 g anglické slaniny, 3 toustové chleby, 4 vejce, 2 lžičky mouky, 2 zakysané smetany, libeček, petrželka, 100 g ementálu, sůl

Postup:

Mouku, vodu a sůl smícháme s rozpuštěným máslem. Utvoříme těsto, které vyválíme a dáme do formy. Nasypeme nakrájenou jarní cibulku, uzené maso, slaninu a toustový chleba. Rozmícháme vejce s mouku, zakysanou smetanou, nasekanou petrželkou a libečkem. Nasypeme do formy a zasypeme strouhaným sýrem. Pečeme asi 20 minut.

 

JEHNĚČÍ PLECKO NA CUKETÁCH

Suroviny:

jehněčí plec, olivový olej, 2 cibule, 3 stroužky česneku, rozmarýn, sůl, pepř, 2 lžíce rajského protlaku, 2 cukety, 4 brambory, 1,5 dcl bílého vína, voda

Postup:

Maso nakrojíme, prosolíme, opepříme a opečeme na pánvi. Přendáme do pekáče. Na stejné pánvi orestujeme česnek, nalijeme na maso. Přidáme rozmarýn, podlijeme vodou a dáme péct do trouby na 230°C na 30 minut. Poté přidáme brambory, rajský protlak, cibuli, sůl a bílé víno.

Po dalších 20 minutách stáhneme na 200°C, přidáme nakrájenou cuketu a necháme ještě 15 minut v troubě.

 

SEKANÁ ROLÁDA SE ŠPENÁTEM A VEJCI

Suroviny:

500g mletého masa, 2 vejce, 2 rohlíky, 2 cibule, 100 g eidamu, 4 vařená vejce, listový špenát, 2 lžíce másla, sůl, pepř, 2 lžíce hladké mouky, tymián, 2 stroužky česneku

Postup:

Do mletého masa přidáme nakrájenou cibuli, česnek, vymačkané rohlíky, vejce, koření a bylinky. Vytvoříme těsto, které vyválíme na plát. Naplníme špenátem připraveným na másle, cibulce a česneku. Pokryjeme plátky eidamu a vařenými vejci.

Utvoříme roládu, kterou nejdříve pečeme 20 minut při 250°C, poté dalších 20 minut při 200°C. Občas podléváme.

 

KOHOUT NA PAPRICE

4-6 porcí

Suroviny:

2 velké cibule, 6 stroužků česneku, 2 lžíce sladké mleté papriky, kohoutí, slepičí, kuřecí vývar nebo voda, 1 kohout, sůl, snítka rozmarýnu, lžička mleté papriky, 250 ml 33% smetany, 1 kapie nebo červená paprika, 4 žampiony, slunečnicový olej

Postup:

Na oleji orestujeme na kostičky nakrájenou cibuli dosklovata, přidáme česnek, zarestujeme, pak zaprášíme mletou paprikou, krátce osmahneme, zalijeme vývarem, osolíme a přivedeme k varu.

Části naporcovaného kohouta na straně kůže nařízneme, osolíme, opečeme na oleji ze všech stran dozlatova, přihodíme snítku rozmarýnu, během opékání lehce poprášíme mletou paprikou, pak sejmeme (olej uchováme i se snítky rozmarýnu) a vložíme do základu na omáčku, přiklopíme, dusíme doměkka, na závěr zalijeme smetanou, necháme přejít varem a podáváme.

Na oleji po opečeném mase orestujeme papriku na krájenou na nudličky a na větší kousky nakrájené žampiony. Papriku s žampiony klademe na každou porci kohouta, navrch ozdobíme snítkou opečeného rozmarýnu.

Jako příloha se hodí špecle, bramborové noky, knedlíky, rýže.

 

VELIKONOČNÍ NÁDIVKA

Suroviny:

3 vejce, 4 žemle, 200 ml smetany, 50 ml bílého vína, šťáva z ½ citronu, 200 g uzeného masa, 100 g hrášku, hrst pažitky, 3 snítky majoránky, hrst čerstvých bylinek nebo kopřivy, mletý pepř, sůl, máslo na vymazání a strouhanka na vysypání formy

Postup:

Žloutky oddělíme od bílků. Ke žloutkům přidáme na kostičky nakrájenou žemli, zalijeme smetanou, bílým vínem, zastříkneme citronovou šťávou, promícháme a necháme prosáknout. Do těsta přidáme na kostičky nakrájené uzené maso, hrášek, ochutíme nasekanými bylinkami, mletým pepřem, solí, a zlehka vmícháme sníh ušlehaný z bílků. Těsto vložíme do pekáčku vymazaného máslem a vysypaného strouhankou, pečeme při 120° asi 35 minut.

 

HOUBOVÁ VELIKONOČNÍ NÁDIVKA

Suroviny:

2 rohlíky, 1 žloutek, sníh z 1 bílku, 250 g žampionů, 2 lžíce másla, mléko, petrželová nať, sůl, pepř

Postup:

Očištěné a na plátky nakrájené houby podusíme na 1 lžíci másla 20 minut. Druhou lžíci másla rozetřeme se solí a žloutkem. Přidáme rohlíky navlhčené v mléce a vymačkané dušené houby, nasekanou petrželovou nať, pepř a nakonec sníh z bílku. Nádivkou naplňujeme kuře, ale pozor – kuře příliš nepřeplňujte, protože během pečení houbová nádivka nabyde.

 

JARNÍ NÁDIVKA S BYLINKAMI

Suroviny:
1 chlebíčková veka, 5 vajíček, 250 g uzeného masa, 500 g vepřové plece, 1/4 l mléka, petrželka, nasekaná kopřiva, sůl a pepř, máslo

Postup:

Veku nakrájíme na kostičky, zalijeme mlékem, v němž jsme rozšlehali žloutky a necháme chvíli rozležet. Vepřové maso uvaříme zvlášť, zároveň vaříme i uzené maso a po vychladnutí jej nakrájíme nadrobno. Bylinky nasekáme, kopřivy před přípravou spaříme horkou vodou. Kostičky veky, maso i bylinky smícháme, mírně osolíme a opepříme. Bílky ušleháme na tuhý sníh a vmícháme do směsi. Pekáč silně vymastíme máslem, nádivku do něho rozložíme a urovnáme, povrch, pokapeme ještě máslem a upečeme v předehřáté troubě dozlatova.

 

VELIKONOČNÍ KAPR

4 porce

Suroviny:

4 plátky nebo podkovy z kapra, citronová šťáva, mletý pepř, sůl, hladká mouka, hrst plocholisté petrželky, olej, 100 g špeku, 1 velká cibule, 4 jarní cibulky, 2 rajčátka

Postup:

Kapra zastříkneme citronovou šťávou, opepříme, osolíme, zlehka obalíme v mouce. Na oleji opečeme nakrájený špek a cibuli, vložíme kapra, nejprve kůží dolů, poté obrátíme, přidáme bylinky a na 5 cm kusy nakrájené jarní cibulky a nakrájená, semínek zbavená rajčátka.

Kapra podáváme s velikonoční nádivkou.

 

KŮZLEČÍ PLÍČKY NA SMETANĚ

8-10 porcí

Suroviny:

kůzlečí plíčky, jazyk, srdce, játra, vývar z kostí a ořezu, 1 mrkev, ¼ celeru, 2 petržele, 1 cibule, 1 hlavička česneku, snítka petrželky, 5 kuliček nového koření, 10 kuliček pepře, 4 bobkové listy, 200 g přepuštěného másla, 2 lžíce hladké mouky, sůl, 1 lžíce cukru, střik octa, střik bílého vína, mletý pepř, muškátový oříšek, 200 ml 33% smetany

Příloha - na podávání:

20 g másla, 100 g šunky od kosti nebo slaniny, 2 kyselé okurky, 1 lžíce čerstvé petrželky

Postup:

Umyté a očištěné droby vložíme (kromě jater) do vroucího vývaru z kůzlečích kostí a ořezu, přidáme očištěnou zeleninu, koření, přivedeme k varu, vaříme asi 2 hodiny doměkka, potom přidáme játra a vaříme ještě cca půl hodiny.

Droby z vývaru vyjmeme a nakrájíme na tenké nudličky. Jazyk nezapomeneme po uvaření oloupat.

Na přepuštěném másle osmahneme mouku, za stálého míchání zalijeme vývarem, přivedeme k varu, vložíme nakrájené droby, dochutíme solí, cukrem, octem, bílým vínem, mletým pepřem, nastrouhaným muškátovým oříškem, 15 minut povaříme a na závěr zjemníme smetanou.

Podáváme s bylinkovým houskovým knedlíkem a na másle osmahnutou, na nudličky nakrájenou šunkou nebo slaninou a okurkami, posypeme sekanou petrželkou.

 

Jarní čočková polévka

Suroviny:

200g hnědé čočky, 1 lžíce řepkového oleje, 1 cibule, 2 klobásy, 1 mrkev, 1 petržel, ½ celeru, 1 a ½ l zeleninového vývaru, majoránka a kmín, sůl a pepř, petrželka

Postup:

Čočku zalijte v hrnci studenou vodou a nechte přes noc odležet. Druhý den ji slijte a propláchněte. Na oleji orestujte nasekanou cibuli a kousky klobásy. Přidejte na kostičky nakrájenou mrkev, petržel, celer a čočku. Zalijte vývarem, vsypte majoránku a kmín. Vařte doměkka, asi 15-20 minut. Poté dochuťte podle potřeby solí a pepřem. Na talíři ozdobte petrželkou.

 


Vytisknout