Vyhráli jsme spor o školní ulici

V září loňského roku představila Městská část Praha 16 - Radotín ve spolupráci s Hlavním městem Praha, Základní školou Praha - Radotín a  Gymnáziem Oty Pavla pilotní projekt „školní ulice“, který měl za cíl zklidnit dopravní situaci v okolí radotínské základní školy a gymnázia a především zajistit dětem bezpečný prostor v okolí školních zařízení v době, kdy ráno přichází do školy. Důvodem pro tuto iniciativu byla dlouhodobě neuspokojivá situace v exponovaném čase před začátkem výuky, kdy se každé ráno musí do škol dopravit okolo 1200 žáků základní školy a studentů gymnázia. Tento projekt vychází z úpravy dopravního provozu, kdy v době 7:30 – 8:00 nesmí do ulice před školou vjíždět motorová vozidla. Výjimku představují školní autobusy, držitelé ZTP, vozidla IZS a vozidla s povolením ke vjezdu. V opačném směru je průjezd bez omezení, tzn. že obyvatelé dané oblasti můžou z ulice vyjíždět kdykoliv i během půlhodiny před začátkem výuky.

Zkušební realizace tohoto projektu proběhla ve druhém pololetí roku 2023 a následně byla po vyhodnocení převedena na trvalou úpravu, jelikož byl projekt shledán funkčním a velice přínosným.

V březnu letošního roku však došlo ze strany 3 občanů k podání společného návrhu na zrušení opatření obecné povahy, která umožňuje realizaci tohoto projektu. Navrhovatelé zakládali svůj návrh na tvrzení nezákonnosti opatření obecné povahy. Městská část Praha 16 – Radotín však doložila, že opatření obecné povahy bylo vydáno zákonem stanoveným postupem a argumenty navrhovatelů jsou tedy liché.

Navrhovatelé rovněž upozorňovali na to, že jsou dotčeni na svém právu na svobodu pohybu dle Listiny základních práv a svobod. Do střetu se tak dostal zájem na ochranu života a zdraví dětí a zájem navrhovatelů, kteří se cítili být omezeni na svém pohybu v době školního roku ve dnech výuky od 7:30 hod do 8:00 hod, tj. po dobu 30 minut.

Sporem se zabýval Městský soud v Praze, který návrh na zrušení „školní ulice“ zamítnul a potvrdil tak, že toto krátké omezení je právně zcela přiměřenou regulací, kdy  dochází k minimálnímu omezení jedné skupiny, ale k naplnění obecného zájmu, a to ochraně druhé skupiny v době nejkritičtější. Soud tak postavil zájem na ochraně života a zdraví dětí a mládeže před zájem navrhovatelů na svobodu pohybu.

Rozhodnutí soudu je důležitým a přelomovým okamžikem a projekt školní ulice tak může být inspirací pro další městské části jako možné řešení kritických situací v okolí škol související s obecným trendem narůstající automobilové dopravy.

Princip školní ulice je již řadu let úspěšně využívaný v Itálii, Velké Británii i na několika místech v Praze. Hlavní přínos takového projektu spočívá ve vytvoření bezpečného prostoru pro děti, zklidnění ulice pro její obyvatele a snížení ranního znečištění ovzduší před školou. Vedlejší přínos je spatřován rovněž v osvětě u dětí, které dostávají příležitost k alternativním způsobům dopravy do školy, kdy s oblibou využívají například kolo, koloběžku a jsou tudíž motivovány k aktivnějšímu pohybu.

Pro ty, kteří bydlí ve vzdálenějších lokalitách a využití vozidla je nutností, je v blízkém okolí několik míst, kam můžou rodiče svoje děti přivézt. 

Snadnější přístup ke škole umožnila rovněž nová bezbariérová lávka spojující oblast nového sídliště a nádraží s okolím školy, kdy se školáci i studenti zcela vyhnou frekventovaným silnicím. Dále je možnost využít některého z autobusů, jejichž provoz byl již v předchozích letech díky snahám radnice posílen. Ve školním roce tak ke školám zajíždí linky číslo 245 (z Lahovské), 248 (z Viniček) a dále školní autobusy číslo 261 a 269.

Zákaz vjezdu ve dnech školního vyučování do ulice před školami

Zveřejněno: 25.07.2024 – Ing. Pavlína Holá ; Přečteno 824 x
Vytisknout