Situace v Radotíně je zatím stabilizovaná

Povodňová komise Městské části Praha 16 situaci v Radotíně permanentně monitoruje a spolupracuje se všemi orgány Integrovaného záchranného systému. Další zasedání povodňové komise se v Radotíně uskutečnilo v sobotu 14. září v 10 hodin. Komise hodnotila situaci související s aktuální předpovědí, výší úhrnu srážek a s předpokládaným průtokem v řece Berounce a Vltavě v následujících hodinách a na základě toho připravila všechna nutná preventivní opatření.

Ačkoliv se předpovědi rychle a výrazně mění, predikce jsou nyní optimističtější, cyklona v tuto chvíli ustupuje dále na východ. Dle aktuálních předpovědí se zdá, že v nejbližších hodinách vážnější hrozba v Radotíně v souvislosti s Berounkou či Vltavou nehrozí. Stav je nyní setrvalý a dle predikcí z hlediska průtoků by nemělo dojít k vylití ani v nižších místech. V Berouně řeka Berounka zatím nedosáhla ani prvního povodňového stupně, výška hladiny v Berouně nyní dosahuje 190 cm, 1. SPA nastává při 260 cm. Kulminace Berounky v Radotíně se očekává pravděpodobně v pondělí 16. září mírně nad úrovní 1. stupně povodňové aktivity.

Z hlediska potenciálního ohrožení je monitorována dále situace na Vltavě. Je prováděný řízený odtok z vltavské kaskády, i včera bylo více vody ze systému upouštěno než přitékalo. I v tomto případě jsou predikce pozitivnější a ani prostřednictvím zpětného vzdmutí bychom neměli být v Radotíně ohrožení. Průtok Vltavy ve Velké Chuchli nyní dosahuje hodnoty kolem 600 m3/s.

Během noci i dnešního rána probíhala rozsáhlá monitorovací činnost, která zjistila, že se na území Radotína nic mimořádného, co by vyžadovalo přijetí dalších kroků, neděje. V korytě se drží Šachetský, Skalní i Radotínský potok. Mobilní hrazení na Výpadové a ve Vrážské vzhledem k prognózám prozatím nebude instalováno.

Aktuálně představuje nejvážnější riziko podmáčená půda v kombinaci se silným větrem a deštěm. Důrazně tedy doporučujeme občanům, aby se venku pohybovali s opatrností, hlavně co se týká pohybu v blízkosti vzrostlých stromů. Není vhodné vcházet do lesů, parků a zdržovat se pod stromy, protože hrozí vyvrácení stromů s mělčím kořenovým systémem, tedy především jehličnanů a lámání větví.

Situaci budeme nadále monitorovat, vyhodnocovat a občany průběžně informovat.

Vloženo: 14.09.2024 – Ing. Pavlína Holá ; Přečteno 225 x
Vytisknout