03 Pojmenování (název) životní situace:
Krizové situace (děti, mládež), sociální prevence v rámci dětí a mládeže
04 Základní informace k životní situaci:
Kurátor pro mládež se na základě zákona o sociálně-právní ochraně dětí zaměřuje zejména na děti, které vedou zahálčivý nebo nemravný život spočívající zejména v tom, že zanedbávají školní docházku, nepracují, i když nemají dostatečný zdroj obživy, požívají alkohol nebo návykové látky, živí se prostitucí, spáchaly trestný čin nebo, jde-li o děti mladší než patnáct let, spáchaly čin, který by jinak byl trestným činem, opakovaně nebo soustavně páchají přestupky nebo jinak ohrožují občanské soužití; které se opakovaně dopouští útěků od rodičů nebo jiných fyzických nebo právnických osob odpovědných za výchovu dítěte; na kterých byl spáchán trestný čin ohrožující život, zdraví, jejich lidskou důstojnost, mravní vývoj nebo jmění, nebo je podezření ze spáchání takového činu; pokud tyto skutečnosti trvají po takovou dobu nebo jsou takové intenzity, že nepříznivě ovlivňují vývoj dětí nebo jsou anebo mohou být příčinou nepříznivého vývoje dětí.
Péče o děti vyžadující zvláštní pozornost spočívá v poskytování pomoci při překonávání nepříznivých sociálních podmínek a výchovných vlivů, s cílem umožnit jim začlenění do společnosti, včetně začlenění pracovního.
Kurátor pro mládež zaměřuje svoji pozornost na využívání volného času těchto dětí, zaměřuje svoji pozornost na děti vyhledávající styky s fyzickými osobami nebo skupinami těchto osob požívajícími alkoholické nápoje nebo návykové látky nebo páchajícími trestnou činnost, sleduje u dětí projevy nesnášenlivosti a násilí, věnuje pozornost dětem z rodin s nízkou sociální úrovní, zabraňuje pronikání nepříznivých sociálních a výchovných vlivů mezi ostatní skupiny dětí, nabízí dětem programy pro využití volného času se zřetelem k zájmům dětí a jejich možnostem, spolupracuje se školami, pověřenými osobami, zájmovými sdruženími a dalšími subjekty.
Kurátor pro mládež působí proti opakovaným poruchám v chování a jednání dětí se zvláštní pozorností věnovanou pachatelům trestné činnosti, upozorňuje krajské úřady na potřebu napomáhat dětem, které ukončily školní docházku, při získávání možnosti pokračovat v další přípravě na povolání, zejména jde-li o děti propuštěné z ústavní výchovy, ochranné výchovy nebo výkonu trestu odnětí svobody, spolupracuje s úřady práce při zprostředkování vhodného zaměstnání pro tyto děti, usměrňuje péči o tyto děti podle programů péče o problémové skupiny dětí zpracovaných státními orgány, obcemi, pověřenými osobami a dalšími právnickými a fyzickými osobami, pomáhá dětem překonat problémy, které mohou vést k negativním projevům v jejich chování.
Kurátor pro mládež je v osobním styku s dítětem, jeho rodiči nebo osobami odpovědnými za jeho výchovu, volí prostředky působení na děti tak, aby účinně působily na děti podle druhu a povahy poruchy v chování dítěte a jeho sociálního postavení, řeší problémy dítěte, je-li to účelné, v prostředí, kde se dítě zpravidla zdržuje.
Kurátor pro mládež se účastní trestního řízení vedeného proti mladistvému a podává návrh soudu na upuštění od výkonu ochranné výchovy, propuštění z ochranné výchovy nebo podmíněné umístění mimo výchovné zařízení a na prodloužení ochranné výchovy. Může podat odvolání proti rozhodnutí o přestupku, kterého se dopustil mladistvý, a návrh na upuštění od výkonu zbytku zákazu činnosti.
Kurátor pro mládež spolupracuje s věznicemi a v některých případech též se státním zastupitelstvím při řešení sociálních a výchovných problémů dětí.
Kurátor pro mládež se na žádost vyjadřuje podle zvláštního právního předpisu k formě a obsahu přípravy dítěte na budoucí povolání zabezpečovaného věznicí, zda je ve prospěch dítěte, aby o něj odsouzená žena ve věznici pečovala, a k prodloužení doby přerušení výkonu trestu odnětí svobody odsouzené ženě, je-li důvodem návštěva dítěte.
05 Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.):
Podle zákona 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, je každý oprávněn upozornit orgán sociálně právní ochrany na porušení povinnosti nebo práv vyplývající z rodičovské zodpovědnosti.
06 Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace:
Nejdříve je třeba kontaktovat kurátora pro mládež telefonicky nebo osobně. Na základě prvotní domluvy v případě telefonického kontaktování je třeba následného osobního kontaktu.
07 Jakým způsobem zahájit řešení životní situace:
Právě zkontaktováním kurátora pro mládež, kterému bude třeba vylíčit situaci, ve které se momentálně nacházíte. To pak zakládá společné řešení daného problému. Vždy je potřeba oboustranná spolupráce a zájem na tomto společném řešení.
08 Na které instituci životní situaci řešit:
Úřad městské části Praha 16, Odbor sociální, nám. Osvoboditelů 732, Praha-Radotín.
10 Jaké doklady je nutné mít s sebou:
Postačuje občanský průkaz či jiný průkaz totožnosti.
11 Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici:
Zde záleží na druhu životní situace, kdy je lépe se o tom poradit právě s kurátorem pro mládež, který vám poradí případně nasměruje na správnou instituci (orgán).
Nejpoužívanějšími dokumenty jsou dokumenty z oblastí a od institucí např.: střediska výchovné péče, terapeutická zařízení, rodinné poradny občanská sdružení-pedagogicko-psychologické poradny, psychiatrie, školy, výchovné ústavy, zdravotnická zařízení, soudy, PČR, státní zastupitelství, vazební věznice, věznice atd.
12 Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit:
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
13 Jaké jsou lhůty pro vyřízení:
Lhůty pro vyřízení nejsou stanoveny.
14 Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace:
Další účastníci nejsou stanoveni.
15 Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány:
Hlavním předpokladem společného úspěchu - vašeho úspěchu v řešení životní situace je zájem a spolupráce v řešené věci.
16 Elektronická služba, kterou lze využít:
Nelze využít žádné elektronické služby.
28 Popis byl naposledy aktualizován:
08.10.2019
29 Datum konce platnosti popisu:
Konec platnosti popisu není stanoven.