Radotínskou faru ozdobí nová mozaika
Nová, ručně štípaná mozaika určená pro radotínskou faru, vzniká v těchto dnech v ateliéru Petra Hampla. Osobně ji požehná kardinál Dominik Duka po mši svaté, která se v kostele sv. Petra a Pavla bude konat v neděli 27. srpna.
Mozaiku, jejímž hlavním motivem je strom života, objednal radotínský farář P. Zdeněk Skalický u příležitosti stého výročí založení samostatné duchovní správy v Radotíně. Společně s Petrem Hamplem se na tvorbě podílí Jan Lhoták a František Tesař, mistr uměleckého řemesla, mozaikář, který vedl od šedesátých let mozaikářskou dílnu Uměleckých řemesel. Inspirací byla autorovi mozaika z 12. století, která se nachází v apsidě baziliky Sv. Klementa v Římě.
Mozaika by měla být osazena na fasádu radotínské fary zhruba v polovině července. Požehnání se jí dostane od kardinála Dominika Duky v neděli 27. srpna po mši svaté, která začíná v 10 hodin v kostele sv. Petra a Pavla. Při této příležitosti se od 12 hodin bude konat mozaikářská dílna pro veřejnost a doprovodný koncert. „Na tuto událost jste všichni srdečně zváni,“ vzkazuje Petr Hampl a administrátor farnosti Zdeněk Skalický.
Autoři při práci na mozaice.
Foto: archiv Petra Hampla
Na mozaiku byla použita kombinace ručně štípaného kamene a mozaikového skla, které se u nás kdysi tavilo pro potřeby Uměleckých řemesel. „Použili jsme také italské sklosmaltové mozaikové kostky i české mozaikové sklo z třicátých let, které napodobovalo klasický italský materiál,“ uvádí Petr Hampl. Na Christogram a zlatý kříž nad hlavičkou holubice, který znázorňuje Ducha Svatého, byly použity italské skleněné mozaikové kostky se zatavenou zlatou fólií. „Historický skleněný materiál nám poskytl ze svých zásob František Tesař, protože dnes už se u nás tento druh skla nevyrábí,“ říká Hampl.
S prací začali autoři v lednu tohoto roku. Mozaika má více než šest metrů čtverečních, je skládaná z kostek, které měří přibližně jeden centimetr čtvereční. Provedena je klasickým a po staletí neměnným způsobem, kdy se kamenné a sklosmaltové mozaikové kostky sekají ostrým kladivem na utínce a poté se ručně štípají speciálními mozaikářskými kleštěmi. Na jeden metr čtvereční se zpracuje přibližně 15 kg materiálu.
Mozaika byla oblíbená technika už v antice. U nás se uplatnila především v období secese, ale i během celého 20. století vznikalo mnoho hodnotných realizací. Se zánikem Uměleckých řemesel v roce 1994 klasická mozaika pomalu mizí. "Za více než dvacet let je to jedna z mála mozaik podobných rozměrů, která u nás vznikla. Nová mozaika pro radotínskou faru je proto zcela unikátní," dodává Hampl.
Detaily mozaiky Petra Hampla určené pro radotínskou faru. Foto: archiv Petra Hampla