Parkování v Radotíně

Radotínská radnice pořádá ve středu 6. února od 17 hodin v nové školní aule diskuzi k dopravní problematice v okolí radotínských škol - oblast okolo Loučanské ulice a Ke Zděři - a v lokalitě Rymáně. Diskuze je otevřená i lidem bydlícím v jiných částech Radotína.

Obyvatelé ulice Na Rymáni a jejího okolí sepsali petici, ve které žádají o zklidnění dopravy ve své lokalitě. V létě tam parkují návštěvníci Biotopu. Navrhují zavedení systému rezidenčního parkování. Jelikož je však Radotín součástí Prahy, nemůže radnice zavést svůj lokální, duplicitní systém, ale musela by pro tyto účely využít celopražský systém modrých zón spojený s poplatky. Za první auto je nutné zaplatit 1200 korun ročně, druhý vůz patřící obyvateli nemovitosti stojící v zóně pak ročně znamená poplatek nejméně 7000 korun. 

Otázky a odpovědi okolo parkování v Radotíně

Nejen Radotín trpí kvůli stále narůstající dopravě. Jedním z největších problémů je parkování aut. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky spojené s odstavováním osobních vozidel. Ne každý například ví, že se radotínská radnice a Úřad městské části Praha 16 v oblasti rezidenčního parkování musí řídit systémem schváleným pro celé hlavní město. Zavést svá vlastní pravidla nemůže.

Celá Praha zažívá ve své dosavadní historii nevídaný boom automobilové dopravy. Podle údajů Technické správy komunikací hlavního města Prahy (TSK) vlastnilo na konci roku 2017 v průměru každých 1000 obyvatel rekordních 652 osobních aut. Jedno vozidlo v Praze tak statisticky připadá na 1,5 obyvatele. V celém Česku je to 1,9 člověka na osobní auto.

vyzadujiPražské úřady registrují u svých občanů celkem 845 tisíc automobilů. "Radotín v tomto ohledu není výjimkou. Počet aut roste, mnohým rodinám dnes nestačí jedno vozidlo, někdy vlastní třeba i tři auta,“ upozorňuje radotínský starosta Karel Hanzlík a dodává: "Situaci ještě zhoršuje skutečnost, že každý pracovní den směřuje ze Středočeského kraje do Prahy dalších více než 350 tisíc aut."


Doprava tak narůstá, silnice mnohdy rozšiřovat nelze a přibývá problémů s parkováním. Radnice Prahy 16 se proto tématem dopravy pravidelně zabývá. „Dochází k úpravám parkovacích míst takovým způsobem, aby odstavená auta nezatěžovala obyvatele míst, kde vozidla parkují. V problematických oblastech hledáme shodu s místními občany. Zároveň však chceme řidičům umožnit, aby si, kde to jen jde, mohli dojet na nákupy, na úřady, k nádraží nebo za zábavou,“ uvádí Karel Hanzlík. 

Velké změny v parkování v centru Radotína se odehrály v roce 2016. Dotkly se například Vrážské ulice a jejího okolí u vlakového nádraží. Tato lokalita trpěla v minulosti návaly řidičů, kteří ráno auto odstavili, přestoupili na vlak a vrátili se až odpoledne nebo večer. Radotínští obyvatelé pak během dne neměli kde zaparkovat, když si chtěli nakoupit, něco vyřídit nebo vyzvednout člena rodiny u vlaku. Od roku 2016 je v okolí nádraží dost míst s časově omezeným stáním pro automobily, nanejvýš dvouhodinovým. Pro parkování je na takových místech nutné viditelně umístit za čelní sklo parkovací hodiny či kotouče.

Na druhé straně kolejiště, vedle parkoviště P+R, vznikla velká bezplatná odstavná plocha. Na jejím příkladu je patrné, jak řidiči rychle využijí každé nově vzniklé možnosti k parkování. Stačilo několik měsíců a plocha mezi nádražím a sokolovnou se každý pracovní den začala rychle plnit do posledního místa. V prostoru dnešního parkoviště P+R by měl v příštích letech vzniknout parkovací dům. "Jednáme s Magistrátem hlavního města Prahy o přidělení dotace na dům pro 240 aut," potvrzuje místostarosta Radotína Miroslav Knotek.

Nová parkovací místa jsou od roku 2017 k dispozici u sídliště na náměstí Osvoboditelů. V Loučanské ulici před školou zase došlo k úpravám, které měly za cíl zklidnit dopravu v této oblasti. Dříve se stávalo, že si řidiči dlouhou rovinku před školou pletli se závodní dráhou a davy dětí míjeli ve velké rychlosti. Oblast mezi světelnou křižovatkou na Horymírově náměstí a Biotopem přitom čekají další změny v parkování. Především obyvatelé Rymáně si stěžují na zvýšený provoz ve své lokalitě.

vyzaduji

Loučanská ulice před úpravami provozu.

Může radotínská radnice vyhradit místním obyvatelům parkovací místa na veřejné komunikaci před jejich domy?
V oblasti rezidenčního parkování (modré zóny) musí Městská část Praha 16 využít systém schválený Magistrátem pro celé území hlavního města. Jiný, například bezplatný systém pro rezidenty, zavést nemůže. Pokud by tedy obyvatelé některé části Radotína lpěli na zavedení modrých zón, znamenalo by to, že za první auto vybavené povolením k parkování zaplatí každý rok 1200 korun a za druhé nejméně 7000 korun.

Proč není v ulicích více policistů a nepokutují špatně zaparkovaná auta?
Městská policie trpí v celé Praze velkým nedostatkem pracovníků. V metropoli chybí okolo 300 strážníků, což se dotýká i Radotína. Proto není v ulicích tolik strážců zákona, kolik by si představovalo vedení radnice i občané. Městská policie letos začne osazovat v Radotíně na špatně zaparkovaná vozidla tak zvané botičky. V roce 2018 došlo také k další změně: Strážníci už nevkládají papírové bločky za stěrač špatně parkujících aut, ale v souladu s nařízením celopražského ředitelství městské policie využívají systém  elektronické evidence pokut. Majitel vozu se tak často o přestupku dozví až z úředního dopisu se značným zpožděním.

Jak bude vypadat parkování v okolí Biotopu po dobudování krytého bazénu?
Na místě tújového bludiště vznikne parkoviště pro 75 vozidel, se kterým bude k dispozici pro návštěvníky Biotopu v jeho těsné blízkosti celkem 120 míst. Kromě toho mohou řidiči zaparkovat své auto u sportovní haly a na parkovišti U Ondřeje, kde je k dispozici dalších 120 míst. Řidiči jsou na ně upozorněni dopravními značkami. Maximální aktuální kapacita Biotopu
byla přitom v loňském roce snížena na 600 návštěvníků. I kvůli tomu, aby místo u škol netrpělo dopravními návaly. Motoristé se však bohužel nechovají disciplinovaně a svá auta chtějí zaparkovat co nejblíže Biotopu. Kdo zaparkuje v rozporu s pravidly, dočká se v letošní sezoně na svém autě botičky.

Jaké další úpravy se v oblasti škol a Biotopu plánují?
Příští rok by měla skončit stavba nové lávky přes Berounku. Na její zbraslavské straně je v plánu nejen točna autobusu, ale také velké parkoviště pro 200 aut. To by mělo dále snížit zatížení okolo Biotopu jeho motorizovanými návštěvníky. Nová místa se objeví i v ulici Václava Balého před hlavní budovou Úřadu městské části Praha 16. K odstavení aut se tam využije málo vytížený druhý chodník, kde vznikne nový parkovací pás. Zvažuje se i změna dopravního řešení na náměstí Sv. Petra a Pavla před starou budovou školy. Vedení radnice zamýšlí zřízení točny tak, aby řidiči přijížděli z ulice Václava Balého před školu, kde vysadí své dítě a po malé točně se vrátí stejnou ulicí ke světelné křižovatce. V časech před začátkem výuky by díky tomu bylo možné uzavřít Loučanskou ulici pro osobní auta, aby v ní nedocházelo k zácpám. Realizaci točny však brzdí nynější rekonstrukce staré školní budovy, ve stejném místě navíc brzy začne výstavba nové lávky přes řeku. Točna tak musí počkat. Nepomohl by dopravní situaci obchvat okolo Radotína? Dříve zvažované odklonění silnice ve směru od Černošic přes Berounku ke Zbraslavi není v současné době možné. Proti jsou zastupitelé v Lipencích a na Zbraslavi a také majitelé tamních pozemků. Navíc se jedná o záplavové území.

Jak mohou problémům s narůstající dopravou pomoct řidiči?
Ke škole jezdí každé ráno školní autobusy, a tak není vždy nutné vozit dítě vlastním autem. V plánu je také další školní autobus z Viniček. V ranní špičce čelí Loučanská ulice velkému dopravnímu zatížení. Ulice v této lokalitě, ale také na mnoha dalších místech nejsou nafukovací a vznikaly v době, kdy se s dnešním dopravním zatížením nepočítalo.

Vznikne za nádražím parkovací dům Park and Ride (P+R)?
Městská část Praha 16 čeká na přidělení dotace na tuto stavbu od Magistrátu hlavního města Prahy. Budova pro 240 aut má vyrůst na místě dnešního oploceného parkoviště P+R. Kromě toho existuje zatím méně konkrétní záměr na vybudování dalšího parkoviště P+R na okraji Radotína ve směru od Černošic. Při plánované rekonstrukci železnice by odstavná plocha vznikla vedle nové zastávky vlaku. O návrhu na její realizaci Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zatím nerozhodla.

Kolik parkovacích míst nabídne plánované Centrum Radotín?
Na místě dnešního parkoviště před obchodním areálem s prodejnou Albert vznikne v příštích letech nové centrum s bytovou a obchodní zástavbou. Na povrchu bude k dispozici 110 parkovacích míst, v podzemních garážích pak 180 míst pro auta majitelů nových bytů a 50 parkovacích míst pro obyvatele stávajících panelových domů.

Je možné platit u platebního automatu před zdravotním střediskem jinak než mincemi?
Ano, jedná se o stejné zařízení, které lidé znají z centra Prahy nebo jiných městských částí. Zaplatit je možné s pomocí aplikace MPLA v mobilním telefonu.

Kde všude je vlastně zakázáno parkovat?
Kromě komunikačních ploch vyznačených příslušným zákazovým dopravním značením se jedná zejména o pozemní komunikace s nevyhovujícími šířkovými parametry. To znamená, že při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 metry pro každý směr jízdy. Zákaz stání je také na komunikacích označených dopravním značením typu obytná zóna mimo místa vyznačená jako parkoviště. Stání je zakázáno rovněž na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před a za ní, dále na přechodu pro chodce nebo přejezdu pro cyklisty a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před nimi. Odstavit auto nelze ani před vjezdem na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci (garáž, pozemek, parkoviště apod.), na chodníku (pokud to není dopravním značením povoleno) a na veřejné zeleni (vyhláška používá pojmy uliční zeleň, sídlištní zeleň, parky apod.).
Vytisknout