Začíná poslední rok rekonstrukce železnice

Do posledního roku vstupuje modernizace železniční trati mezi Smíchovem a Radotínem. Správa železnic slibuje její dokončení letos v prosinci. Stavba nové výpravní budovy skončí v polovině roku 2023.

Staré nádraží bude brzy minulostí. Do konce letošního roku budou mít cestující i chodci, kteří chtějí podejít železniční trať v okolí nádraží, k dispozici dva bezbariérové podchody. Stavbaři také dokončí moderní zastřešená nástupiště. V prosinci skončí éra železničního přejezdu v centru Radotína, který ve své historii zaznamenal několik tragických událostí. Bezpečnost zlepší nová lávka mezi zrušeným přejezdem a znovuotevřeným tunýlkem za restaurací Rozmarýn. Děti i ostatní chodci a cyklisté se po ní dostanou ke školám, biotopu či bazénu a nebudou muset přecházet frekventovanou komunikaci. 

Pohled na novou výpravní budovu od nástupiště
Vizualizace: Správa železnic
Pohled na novou výpravní budovu od nástupiště
Vizualizace: Správa železnic

Nové vizualizace ukazují, jak bude vypadat výpravní budova. 
Vizualizace: Správa železnic Nové vizualizace ukazují, jak bude vypadat výpravní budova. 
Vizualizace: Správa železnic Nové vizualizace ukazují, jak bude vypadat výpravní budova. 
Vizualizace: Správa železnic
Vizualizace: Správa železnic

V půlce letošního roku začne stavba nové výpravní budovy mezi řadou obchůdků a původním zázemím radotínského nádraží. Historická budova se začne připravovat na svou přeměnu na služebnu městské policie. „Vznik nového podchodu, který povede od náměstí Osvoboditelů pod tratí, stavbu nové lávky nad silnicí a nové výpravní budovy jsme do projektu prosadili, abychom zlepšili komfort a bezpečnost cestujících i ostatních obyvatel Radotína,“ říká radotínský starosta Karel Hanzlík. 

Poslední významnou částí rekonstrukce železnice je rozšíření a zvýšení podjezdu s chodníkem na konci Prvomájové ulice. Až práce skončí, řidiči budou moci trať podjíždět na dvou místech, vozovka pod tratí v Prvomájové má sloužit především lokální dopravě. Tuto ulici proto čeká řada dopravně-stavebních úprav, které ji mají zklidnit a přizpůsobit více chodcům. 

Jak budou oba průchody pod tratí vypadat, už je patrné z první dokončené poloviny podchodu s přístupem od sokolovny. Ten se v prosinci otevřel spolu s původní částí před nádražní budovou. Cestující ho takto budou využívat do června letošního roku, pak se stavbaři vrhnou na jeho kompletní dokončení. Po tuto dobu se chodci vrátí na dočasnou lávku nad tratí. „Správa železnic ale slibuje, že by v červnu mohla zprovoznit polovinu zcela nového podchodu, po němž se dostanou na nástupiště lidé přicházející z prostoru od železničního přejezdu,“ uvádí Miroslav Knotek, místostarosta Radotína.

Nové vizualizace ukazují, jak bude vypadat výpravní budova s venkovním posezením. 
Vizualizace: Správa železnic
Nové vizualizace ukazují, jak bude vypadat výpravní budova s venkovním posezením. 
Vizualizace: Správa železnic

Jaký bude další postup prací a kdy skončí jednotlivé části rekonstrukce železnice mezi Radotínem a Smíchovem? 

První větší změna přijde na konci dubna letošního roku. Otevře se tunýlek za restaurací Rozmarýn. Bude širší než předchůdce a povede napřímo. Lávka, která na něj naváže a odvede chodce i cyklisty nad hlavní silnicí směrem k železničnímu přejezdu, bude k dispozici až na konci stavby, v prosinci 2022. 

Další velkou změnu podle Správy železnic přinese letošní konec června. Trať mezi Smíchovem a Velkou Chuchlí bude konečně od tohoto měsíce dvojkolejná, což má výrazně vylepšit situaci a minimalizovat problémy se zpožděním vlaků. V současné chvíli jezdí vlaky v úseku nedaleko Barrandovského mostu jen po jedné koleji. Musí si dávat přednost a nabírají zpoždění.

V prosinci se otevřel nádražní podchod, půlka už je zcela nová, fungují i výtahy.
Foto: Petr Buček
V prosinci se otevřel nádražní podchod, půlka už je zcela nová, fungují i výtahy.
Foto: Petr Buček

V červnu se také přiblíží k Radotínu dělníci, kteří mají na starost výměnu kolejiště na straně k nádražní budově. Mimo jiné se pustí do stavby druhé půlky podchodu před starou budovou, což chodce vrátí na dočasnou lávku nad tratí. Od června už nebude možné využít chráněný přechod přes kolejiště pro lidi s omezenou pohyblivostí. Stavbaři budou měnit koleje. Ale k dispozici už bude část nového podchodu, který cestující z nádraží odvede směrem k železničnímu přejezdu. Na půl roku naopak skončí možnost projít podjezdem na konci Prvomájové. Začne stavba jeho druhé půlky směrem k továrně Janka.

Ve druhé polovině roku, pravděpodobně v srpnu, odstartuje stavba nové nádražní budovy. Moderní prosklený objekt naváže na stávající přístavbu k historické budově. Cestující si v něm od půlky příštího roku koupí jízdenky, počkají na vlak, přízemní stavba nabídne také lehké občerstvení s posezením a toalety.

Dalším důležitým měsícem bude letošní listopad. Hotový už bude nový podjezd na konci Prvomájové, do kterého se vrátí auta i chodci. Díky své výšce umožní průjezd hasičským vozům. Dokončená bude úprava Prvomájové ulice, aby jí řidiči běžných aut projížděli nanejvýš třicetikilometrovou rychlostí. A chodci dostanou širší chodníky.

Na novém třetím nástupišti už jsou k dispozici lavičky a vstup do podchodu. 
Foto: Petr Buček
Na novém třetím nástupišti už jsou k dispozici lavičky a vstup do podchodu. 
Foto: Petr Buček

Konečně v prosinci mají být všechny práce u konce a Radotín bude mít moderní nádraží s podchody bez bariér. Definitivně skončí železniční přejezd. Jen na novou výpravní budovu, která není součástí rekonstrukce železnice, bude nutné počkat do léta 2023.

Změny a omezení čekají také v letošním roce Velkou Chuchli. Nad kolejištěm tam v sousedství přejezdu vyroste podobná dočasná lávka jako v Radotíně. Pokročila také příprava stavby chuchelského nadjezdu nad tratí. Pokud nedojde k dalším průtahům, začne jeho stavba na konci letošního roku a potrvá zhruba dva roky.

Petr Buček
Zveřejněno: 10.01.2022 – Jana Hejrová ; Přečteno 1617 x
Vytisknout