Jak se vyhnout nástrahám internetu

Dnes je pro každého naprosto běžné používání počítače a internetu k práci nebo zábavě. Objevují se případy, kdy dochází k zneužívání sociálních sítí a různých komunikačních aplikací. Nejčastějšími oběťmi se bohužel stávají děti.

Pro mladé lidi je internet někdy daleko snadnějším prostředkem pro navazování přátelství než v reálném světě, ale nese to i svá úskalí. Profil na sociální síti či e-mailová schránka se dají vytvořit bez jakýchkoliv potíží a kontrol. Internet je zcela anonymní a někteří útočníci a agresoři se schovávají za jinou identitu. Tím mohou zneužít důvěřivosti dětí a potom zaútočit. Zapamatujme si několik rad:  

  • Dohodněte se se svým dítětem, kdy a jak bude počítač a internet využívat.

  • Počítač umístěte do místnosti, kde budete mít možnost sledovat, co se děje.

  • Uvědomte si, že nejzákladnější osobní údaj, podle kterého se můžeme rozpoznat, je fotografie obličeje – proto pokud máte profil na různých sociálních sítích, nevkládejte ji tam a ani žádné jiné osobní fotografie. 

  • Neuvádějte žádné osobní údaje (datum narození, bydliště atd.).

  • Při používání „chatu“ si pište pouze s kamarády, které skutečně znáte – ne každý je tím, za koho se na internetu vydává.

  • I když budete s někým komunikovat velmi dlouhou dobu, stále to neznamená, že ho znáte a že je to skutečně on či ona.

  • Pokud vás někdo bude zvát po virtuální komunikaci někam na schůzku, nejprve se s tím svěřte a nikdy nechoďte sami bez doprovodu důvěryhodné dospělé osoby.

  • Internet je neodvolatelný – pokud je něco odesláno na internet, je velmi těžké to úplně odstranit. 

Je dobré důvěřovat svému dítěti, ale přesto prověřujte. Seznamte se se stránkami, které navštěvuje. Vysvětlete mu, že internet má povahu veřejnou a že to není, jako když má schovaný osobní deníček v šuplíku stolu. K takovým informacím může mít přístup kdokoliv.

A jaký je vhodný postup, pokud obdržíte nevhodnou zprávu nebo když vás někdo obtěžuje přes diskusní fórum či „chat“?  Neodpovídejte, získejte důkaz – zaslané zprávy či vzkazy si ukládejte, zablokujte připojení, změňte identitu či profil a oznamte to správci stránky nebo sociální sítě a řekněte to rodičům.

 

Zveřejněno: 23.07.2015 – Jana Hejrová ; Přečteno 5728 x
Vytisknout