Výstraha ČHMÚ: Pozor na bouřky, déšť a vysoké teploty

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu (2017/59), která upozorňuje na velmi silné bouřky, vysoké teploty a vydatný déšť na území Hlavního města Prahy. 

  • Vysoký stupeň nebezpečí se týká velmi silných bouřek a výstraha platí do čtvrtka 29. června do jedné hodiny ranní. 
  • Nízký stupeň nebezpečí se týká vysokých teplot a výstraha platí do středy 28. června až do 20 hodin. 
  • Upozornění na vydatný déšť  je kvalifikováno nízký stupeň nebezpečí a výstraha je platná do čtvrtka 29. června do 17 hodin. 

Nad střední Evropou se udržuje zvlněné frontální rozhraní mezi velmi teplým vzduchem na jihovýchodě a chladnějším na západě a severozápadě. Zvlněná studená fronta bude postupovat večer a v noci na čtvrtek (29.6) přes naše území zvolna k severovýchodu. Současně se nad Čechami vytvoří tlaková níže, která se bude při postupu k severu prohlubovat.

V teplém jižním proudění budou teploty dnes (ve středu 28.6.) na většině území Čech (vyjma západu a severozápadu), na Moravě a ve Slezsku překračovat 31 °C.

V průběhu středečního odpoledne a večera (28.6.) se mohou v teplém vzduchu před frontou a na studené frontě vytvářet silné a velmi silné bouřky. Nejvyšší pravděpodobnost výskytu velmi silných bouřek se předpokládá ve východní polovině Čech, na ostatním území jsou očekávány bouřky silné. V bouřkách se mohou vyskytnou přívalové deště s krátkodobými úhrny kolem 30 mm, nárazy větru 20 až 25 m/s a krupobitím. Ve východní polovině Čech může při lijáku ojediněle spadnout kolem 50 mm, a nelze vyloučit nárazy kolem 25 m/s (90 km/h).

Bouřková a přeháňková činnost bude po půlnoci (z 28.6 na 29.6) slábnout a srážky budou v Čechách přecházet do deště, místy vydatného. Intenzita deště může být i nadále přechodně zesilována bouřkovou aktivitou. Trvalá srážková činnost na území Čech bude pokračovat až do čtvrtečního odpoledne (29.6), kdy začnou srážky od jihozápadu slábnout. Vydatné srážky s úhrny 30 až 50 mm jsou předpokládány v oblasti severozápadní poloviny Čech. Nejvyšší srážkový úhrn bude pravděpodobně dosažen v Ústeckém a Libereckém kraji, kde by mohlo v uvedeném odbdobí během čtvrtka spadnout až 60 mm.

V důsledku přívalových nebo vydatnějších srážek může docházet na tocích v Čechách k výraznějšímu kolísání a vzestupům hladin. Během středečního večera a čtvrtka, případně také v noci na pátek se nedá vyloučit překročení 1. SPA zejména na menších tocích postižených bouřkami nebo vydatnými srážkami.

Doporučení k vyvarování se aktivit, které by mohly vyvolat požár

  • V lesích, ale i jinde v přírodě nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.
  • Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů mohou být vydány.
  • Být si vědom toho, že požáry mohou vzniknout i při úderu bleskem.
Doporučení k eliminaci přehřátí a dehydratace organismu s možným poškozením zdraví:
  • Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
  • Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.
  • Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
  • Děti do 20 kg by měly vypít 1,5 až 2 l nápojů denně, starší děti a dospělí kolem 3 l denně. Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje.
  • Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).
  • Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 st.C.
  • Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.
Doporučení ke zmírnění následků jevů při výskytu silných a velmi silných bouřek
  • V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací apod.
  • Pro omezení škod silným nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod. 
  • Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.
  • Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů zobrazených na stránkách ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilních zařízení.

Doporučení ke zmírnění následků jevů při vydatném a velmi vydatném dešti:

  • Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, nebezpečí aquaplaningu.
  • Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů.
Zdroj: ČHMI
Zveřejněno: 28.06.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 5471 x
Vytisknout