Radotínské Smart City a rozvojové projekty

Aplikace moderních technologií, jejichž cílem je maximálně zpříjemnit život obyvatelům, ušetřit jejich čas i peníze. To by mohla být jedna z mnoha populistických definic označovaných souslovím „chytré město“, neboli Smart City. Vedení Městské části Praha 16 zařazuje projekty s inteligentními rysy postupně, můžeme tedy hovořit o Radotínu jako o inteligentním městě?

Moderní trend poslední doby – to jsou „chytrá města“ – Smart Cities. Výklady pojmu se liší. Jde o chytré vládnutí s využitím strategického plánování, participace a spolupráce, udržitelný rozvoj vyvážený z hlediska ekonomického, kvality prostředí, spotřeby zdrojů a kvality života, a inovace a využití moderních technologií ve všech oblastech správy a rozvoje města. 

Titulem Smart City se v poslední době honosí kdejaká lokalita. Radotínská radnice zařazuje jednotlivé projekty, které bychom mohli označit jako „inteligentní“. Výhodou této pražské městské části je její kontinuální vedení bez politických změn.

Jaké projekty již radnice v minulých letech realizovala, které si právem zaslouží být v kategorii „smart“? 

Fotovoltaické panely na střeše základní školyFotovoltaika (2010)
Instalace fotovoltaických panelů na střeše základní školy v Loučanské ulici. Elektrárna pokrývá spotřebu elektrické energie školy (výkon lze sledovat na http://elektrarna.wz.cz). Využití obnovitelných zdrojů energie má vliv i na pedagogický proces – podporují výchovu žáků k udržitelnému rozvoji.

Tlačítko domácího nouzového voláníNouzová volání pro seniory (2010)
Zavedení, podpora a rozšiřování domácích nouzových hlásičů pro seniory v jejich přirozeném prostředí. 



Na fotografii radotínský starosta Mgr. Karel Hanzlík se svým zástupcem Mgr. Miroslavem Knotkem. První výjižďka s elektromobilem, 3.5.2011.Elektromobilita (2011)
Pořízení ekologicky čistého, tichého a úsporného vozidla Peugeot iOn napájeného elektřinou. Na dvou místech v Radotíně byly vybudovány vždy dvě dobíjecí stanice pro elektromobily určených široké veřejnosti (na náměstí Osvoboditelů a ve Vrážské ulici).

Dobíjecí stanice pro elekromobilV současné době využívá ekologické vozidlo kurýr městské části, který zajišťuje spojení mezi jednotlivými radnicemi správního obvodu Prahy 16. Jde o využití moderní technologie podporující ekologickou dopravu (šetrný přístup k místu z hlediska trvale udržitelného rozvoje). 

Aplikace pro sledování vozidel Vozidla on-line (2012)
Interaktivní mapa na http://vozidla.praha16.eu, ze které lze zjistit, kde se právě nachází stroje, které využívají Technické služby Praha – Radotín k úklidu městské části. V mapě je zakreslena stopa celé trasy pětice vozidel v uplynulých cca dvanácti hodinách. Moderní technologie, která umožňuje veřejnosti sledovat vozidla například při jarním, zimním či cyklickém úklidu. 

Online odečty energií v obecních domech (2013)
Instalace online odečtů energií v obecních bytech s přístupem pro jednotlivé nájemce. Jednodušší kontrola a rozpočítání nákladů v bytech na Sídlišti.

Nově pořízený čisticí stroj v akci, 24.4.2014Čistý Radotín (2014)
Obnovení vozového parku Technických služeb Praha – Radotín pořízením tří čisticích samosběrných strojů, které přispívají ke snížení imisní zátěže v Radotíně. Častějším úklidem se zlepšuje vzhled městské části, zároveň dochází k úspoře finančních prostředků, protože konkrétní přístroje není třeba si půjčovat.

Nakladač pro bioodpadSoučástí projektu bylo i získání kontejnerového vozu a kontejnerů pro sběr bioodpadu a papíru. I když je v lokalitě sběrný dvůr, který poskytuje likvidaci bioodpadu zdarma, tak je přesto nešvarem odkládání bioodpadu v okrajových částech Radotína. Projekt počítá s pravidelným přistavením kontejnerů po Radotíně a následnému svozu bioodpadu, hlavně v nejexponovanějších obdobích roku. 

Podzemní kontejnery na starém Sídlišti, 2.4.2015Podzemní kontejnery (2015)
Popelnice určené pro vytříděné složky komunálního odpadu (papír, plast a sklo) v pěti lokalitách v Radotíně nahradily stávající povrchové kontejnery. Došlo ke zlepšení vzhledu veřejných prostor, kde se pohybuje velké množství lidí a kde původní sběrné nádoby na tříděný odpad vypadaly nevzhledně. 

Postavit cokoli na „zelené louce“ (klasicky na nevyužívané zemědělské půdě v okolí aglomerace) není žádný kumšt, moderní města umějí pracovat s tzv. brownfieldy – lokalitami dříve využívanými k určité, často průmyslové činnosti, které se přemění na nové zázemí či přírodě blízké prostředí. Co do této kategorie řadíme v Radotíně?

Odemykání Biotopu, 16.5.2015Biotop (2014)
Komplexní ojedinělá rekultivace bývalého nefunkčního prostoru, kde se dříve nacházela čistička odpadních vod, tzv. brownfieldu v blízkosti radotínské základní školy. V současné době zde funguje koupací biotop – přírodní koupaliště. Jeho podstata spočívá v biologickém způsobu udržování čisté vody, bez chemických přísad. 

Místo u řeky, 10.12.2015Místo u řeky (2015)
Další ukázka realizace brownfieldu. Významná proměna lokality v historickém středu Radotína – od ústí potoka až ke hřbitovu. Unikátní místo pro odpočinek, setkávání a další prostor pro kulturně společenské dění. Projekt byl vytvořen v rámci komunitního plánování – radotínští občané se setkali s vedením městské části a architektem projektu, aby sami mohli říct, co v daném prostoru chtějí mít. 

Budoucí průhled od ulice Prvomájová (Jaspisová) jižním směrem k železniční trati, vizualizace: VCES, a. s.Centrum Radotín (v realizaci)
Revitalizace Centra Radotín začala v listopadu 2015 etapou A – výstavbou obytného souboru při ulici Na Betonce. Jedná se o revitalizaci prostoru po bývalé cementárně a průmyslových závodech, které byly historicky středem Radotína. Projekt byl představen jako vzorový případ přeměny bývalých průmyslových brownfieldů na mezinárodní konferenci Rady pro šetrné budovy 2014 v hotelu Hilton v bloku Smart Cities. Projekt byl také představen na Fakultě architektury ČVUT v rámci semináře studentů k řešení brownfields za účasti zástupců IPR hl. m. Prahy, zástupců měst a pedagogů fakulty.

Jaké projekty místní radnice připravuje v blízké i vzdálenější budoucnosti a splňují kritéria „smart“?

Podzemní kontejnery (2. fáze)
V současné době je podána žádost o finanční prostředky na Státní fond životního prostředí. 

Inteligentní koše
Odpadové nádoby využívající solární energie, tzv. Bigbelly. Díky lisování odpadu snižují četnost svozu, pojmou až čtyřikrát více odpadu než běžné koše, navíc jde o chytrou nádobu, která si sama „zavolá“ o vývoz. Uvažuje se o umístění do exponované lokality ve Vrážské ulici (vedle hotelového domu). Zástupce radotínské radnice se zúčastnil prezentace tohoto inovativního pohledu na odpadové hospodářství v rámci konference Smart Cities a také se setkal s přímým dodavatelem této technologie.

Bazén
Příprava realizace bazénové haly s využitím zázemí biotopu. Díky spolupráci s magistrátem na projektové dokumentaci se podařilo připravit a realizovat zázemí biotopu, které splňuje všechny požadavky pro provoz bazénu. V plánu je 25metrový čtyřdráhový bazén a s jednou relaxační dráhou, vířivkou, malou parní lázní a bazénkem pro děti. V případě realizace vznikne unikátní areál biotopu a bazénu, který nemá v ČR obdobu. Aktuálně se projednává sloučené územní a stavební řízení na ÚMČ Praha 16.

Dokumentace ke stavbě bazénu - Radotín (Praha 16) Dokumentace ke stavbě bazénu - Radotín (Praha 16) Dokumentace ke stavbě bazénu - Radotín (Praha 16) Vizualizace radotínského bazénu: Ing. arch. Borek Strádal.

Rozšíření kapacity školy
Nástavba na stávající pavilon bývalých dílen, jejíž realizací dojde k rozšíření kapacity školy o 120 míst, vybudování sociálního zázemí a bezbariérového přístupu do školy. Do budoucna je pak možné pokračovat v rozšiřování o další patro. Využití stávající budovy přinese levné a chytré řešení, které zapadá do koncepce rozvoje školy. V průběhu jara 2016 bude vydáno stavební povolení, realizace se předpokládá během letošních prázdnin.

Dokumentace k přístavbě radotínské základní školyDokumentace k přístavbě radotínské základní školyPohled na plánovanou nástavbu školy (zcela vlevo) a stavbu bazénu, od ulice K Lázním

Pokračování revitalizace nábřeží u Berounky
Revitalizace nábřeží Berounky navazuje na úspěšný projekt Místo u řeky. Je vypracována studie úpravy oblasti od hřbitova na křižovatku cest pod biotopem. Zpracovává se studie úpravy u ústí Radotínského potoka i prostoru náměstí Sv. Petra a Pavla, kde městská část uvažuje o celkové úpravě tak, aby splňoval požadavky na místo, kde se potkávají naši občané a které je centrem kulturně společenských akcí. 

Zveřejněno: 04.03.2016 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 5367 x
Vytisknout