Použité pneumatiky lze odevzdat i bezplatně

První kolektivní systém zpětného odběru pneumatik ELTMA získal oprávnění v dubnu tohoto roku a zjednodušuje odložení jetých plášťů. 

Provozuje jej nezisková společnost ELT Management Company, která sdružuje největší výrobce pneumatik. Ty jejím prostřednictvím plní zákonné povinnosti týkající se zpětného odběru jejich výrobků, který stanovuje zákon o odpadech v § 38, hospodárnějším a srozumitelnějším způsobem.

Pro koncové uživatele – spotřebitele to znamená, že na místě zpětného odběru (jejich seznam je na www.eltma.cz) mohou odložit pneumatiky:
  • bez podmínky koupě nových výrobků (pneumatik) nebo služeb,
  • zcela zdarma,
  • bez ohledu na značku, velikost a počet (ten ale musí odpovídat množství obvyklému užívání automobilu).
Hlavní město Praha v současné době umožňuje občanům na všech sběrných dvorech odevzdat jakékoliv pneumatiky v jakémkoliv množství, ovšem za úplatu. Ve sběrném dvoře v Praze-Radotíně je stanoven poplatek za jeden kus odevzdané pneumatiky 25 korun. V hlavním městě Pražané každoročně odevzdají okolo 280 tun starých pneumatik do sběrných dvorů.

Povinností prodejců pneumatik a pneuservisů ale je zcela zdarma pneumatiky odebírat a to bez ohledu na nakoupené množství, značku a velikost!

Eltma umožňuje jak jim, tak i firmám s vlastním vozovým parkem bezplatný svoz a likvidaci použitých pneumatik.

Na území Prahy 16 je prozatím na seznamu systému Eltma uvedeno jediné odběrné místo, a to Femat Radotín, Vrážská 1562/24a, Praha-Radotín. V dosahu je i černošická firma Petra Červená, U Vodárny 450.

Pro zajímavost: 

Detail pneumatiky.Použité pneumatiky je možné využít dvěma způsoby, energeticky a materiálově. Energetické zhodnocení je v současnosti nejvíce rozšířeným způsobem jak se zbavit produkovaného množství použitých pneumatik.


V zemích EU se takto zpracovává až polovina z celkového množství sebraných ojetých gum. Pneumatiky jsou velmi dobrým tzv. alternativním palivem, s oblibou ho využívají především cementárny a uplatnění nachází i ve spalovnách a teplárnách. Staré pneumatiky mohou mít výhřevnost kolem 26MJ/kg. Teoreticky se dá říci, že tuna pneumatik dokáže nahradit až 750 metrů krychlových zemního plynu, nebo 1,25 tuny uhlí, a to za stejného, nebo dokonce nižšího množství emisí CO².

U materiálového zhodnocení pneumatik dochází k jejich několikastupňovému mletí, čímž se postupně získávají tři produkty: pryžový granulát, textilní vlákno a ocelový kord. Předně se z pneumatik vyjmou ocelové výztuže pomocí magnetických separátorů. Následně se mechanicky rozdrtí na granulát o různé velikosti. Ten je zbaven kovových a textilních zbytků a následně roztříděn podle velikosti. Vzniklý granulát je tímto připraven k dalšímu zpracování.

Drcením nebo kryogenní metodou vzniklý granulát má široké spektrum využití. Část se ho vrací zpět do automobilového průmyslu. Zde se používá k výrobě nových pneumatik a dále například k výrobě nárazníků, těsnění, třecích částí u mechanických brzd a tlumičů, těsnění, interiérových koberečků. Granulát je rovněž používán při výrobě mřížek kanalizace, kanálových vpustí, odpružovacích bloků kolejnic a mostních dílů. Z granulátu se rovněž vyrábějí protihlukové tvárnice a výztuže železničních přejezdů.

Dále nachází gumová drť jemné frakce uplatnění v průmyslu jako filtrační médium při biofiltraci prchavých organických látek z ovzduší. 

Značné využití nachází granulát ve stavebnictví. Zde je cennou příměsí do betonu nebo asfaltu. Tepelným zpracováním pak mohou vznikat nové materiály do interiérů a exteriérů. Kromě toho se používá k úpravě povrchů dětských a sportovních hřišť nebo k výrobě bezpečnostních prahů na železničních přejezdech. Gumový granulát s přídavkem adheziv na bázi polymerů je možné použít při stavbě protihlukových stěn. 

Více informací najdete na www.eltma.cz

Zveřejněno: 25.08.2016 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1810 x
Vytisknout