Bude jezdit elektrobus na Viničky?

Na posledním Havelském posvícení v Radotíně se o druhém říjnovém víkendu představil malý, jen 8metrový elektrobus. Pro tento typ vozidla s kapacitou 50 osob to byla premiéra v jižní části hlavního města. Za necelé dva dny se jím svezlo na 468 cestujících.

Nyní občané z lokality Viniček dostávají možnost se v anketě vyjádřit, zda by chtěli zavést takový autobus jako pravidelnou linku. Organizátoři, tedy zástupci Městské části Praha 16 a společnosti SOR Libchavy, připravili pro občany Radotína i další návštěvníky Havelského posvícení dvě oddělené linky: trasy Lahovská a Viničky, obě s výchozí a konečnou zastávkou na Horymírově náměstí. První trasa vedla z drtivé většiny ve stopě stávající linky MHD č. 245 a odjížděla vždy v celou hodinu. Druhá trasa byla zcela nová a poprvé zavedla autobus do oblasti radotínských Viniček – ty byly projety od shora dolů (tedy od Zderazské ulice po ulici Týřovickou).

Havelské posvícení, 8.-9.10.2016
(Posvícenský elektrobus)
Posvícenský elektrobus při Havelském posvícení, 8.10.2016

Havelské posvícení, 8.-9.10.2016
(Posvícenský elektrobus) Havelské posvícení, 8.-9.10.2016(Posvícenský elektrobus) Havelské posvícení, 8.-9.10.2016
(Posvícenský elektrobus) Havelské posvícení, 8.-9.10.2016
(Posvícenský elektrobus)

Především zde byl testován potenciální nový ekologický autobus, aby případné úvahy o jeho budoucím zapojení do standardního provozu byly podpořeny skutečnými, v reálu získanými daty. Druhá linka vyjížděla vždy 30 minut po celé hodině. Celková perioda tedy byla 1 hodina (včetně cca 20minutových přestávek na Horymírově náměstí). 

V sobotu 8. října 2016 bylo vozidlo výrobcem označené EBN 8 s nápisem na čelním elektronickém zařízení „Posvícenský elektrobus“ v ostrém provozu od 10.00 do 18.45 a v neděli 9. října od 10.00 do 11.45 hodin. Následovala prezentace pro novináře a zástupce Dopravního podniku hl. m. Prahy a dobíjení elektrobusu před jeho návratem do 180 kilometrů vzdálené centrály výrobce v Dolních Libchavách (jízda s dostatečnou rezervou na jedno dobití). 

A jaký byl výsledek jízd po Radotíně? 
Zcela uspokojivý, vozidlo totiž vydrželo celodenní zátěž a několikrát i naplnění jeho celé přepravní kapacity na jedno nabití baterií na celý den, přestože délka linek byla 8 a 10 kilometrů. Průměrná spotřeba vozidla na celodenní provoz byla 0,8 kW/km, přičemž při jízdě v jednom okruhu bylo cca 5 % kapacity baterií vybito, ale současně díky rekuperaci při jízdě pod kopec byla zpět do baterií nabita cca 2 % kapacity. 

Celkem bylo za oba dny převezeno 468 cestujících při 10 velkých okruzích (tj. projetí obou tras během jedné hodiny). Jízdy náročným radotínským „hornatým“ terénem prověřily jak samotný elektrobus, tak i možnost zavedení zcela nové autobusové linky do oblasti „Viniček“ – nyní už lze říci, že při splnění několika opatření, zejména dopravního charakteru (omezení dosavadního „živelného“ parkování v ulicích), by standardní provoz v této lokalitě byl možný a naopak dle ohlasů mnoha cestujících velice žádaný. 

Dopravně bezpečnostní komise při Radě městské části Praha 16 nyní připravila anketu pro občany z Viniček, v níž se lidé mohou vyjádřit, zda by autobusovou linku v oblasti chtěli, přestože vedle pozitivního efektu rychlého a pohodlného spojení do centra Radotína samozřejmě autobus (ač ekologický, na elektřinu) bude znamenat vyšší dopravní zátěž, hluk a hlavně nutnost vyřešit hladký průjezd po celé trase sadou opatření dopravního charakteru – jisté je omezené parkování v řadě úseků a pravděpodobně též zjednosměrňování ulic (při projednávání na „Velké Praze“ může být předložen i požadavek na jednosměrku po celé trase od Zderazské až po Karlickou). 

Podrobnosti k anketě 

Anketa bude distribuována v květnu adresně lidem bydlícím kolem plánované trasy linky (tj. v ulicích Na Viničkách a Příbramská). Pokud se budou chtít vyjádřit občané i z dalších částí Viniček, není problém vyžádat si anketní lístek elektronicky na e-mailu: doprava@praha16.eu.

Dotazy, požadavky či vyplněné (naskenované) dotazníky je nutné v předmětu zprávy označit slovy ANKETA.

Platí zásada, že za jeden objekt může být odevzdán jen jeden vyplněný anketní lístek, který ale není nutné podepisovat či jinak identifikovat. Vyplněné anketní lístky je možné předat osobně do podatelny ÚMČ Praha 16 (hlavní budova radnice v ulici Václava Balého 23/3) nebo zaslat naskenované na určenou e-mailovou adresu.

Nejzazší termín pro doručení je neděle 18. června 2017. Anketní odpovědi budou vodítkem pro oficiální jednání se zástupci Hlavního města Prahy, ROPIDu a Dopravního podniku hl. m. Prahy, a pokud budou vycházet jednoznačně pro autobus na Viničkách, zahájí vedení radotínské radnice oficiální jednání o co nejrychlejším zřízení nové autobusové linky, v ideálním případě plně ekologické (elektrobus). 

„Bez ohledu na výsledek ankety jsem již v uplynulých měsících vedl předběžné rozhovory s náměstkem pražské primátorky Petrem Dolínkem i dalšími zástupci dotčených organizací, abychom měli záměr – zatím neformálně – předjednaný a kompetentní lidé věděli, že je nejspíše brzy oslovíme oficiálním dokumentem a žádostí o projednání a podporu projektu,“ uzavírá prvotní jednání Mgr. Karel Hanzlík, starosta Městské části Praha 16.

Mapka e-busu při Havelském posvícení
Mapka e-busu při Havelském posvícení, 8.10.2016

Zveřejněno: 17.05.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 2395 x
Vytisknout